PROTOKOL ZA UČENIKE - PREMA UPUTAMA HZJZ-a ZA SPRJEČAVANJE I SUZBIJANJE EPIDEMIJE COVID 19

Autor: Suzana Škojo, 4. 9. 2020.

Škola likovnih umjetnosti, Split

ŠK. GOD. 2020. / 2021.

PROTOKOL ZA UČENIKE

PREMA UPUTAMA HZJZ-a ZA SPRJEČAVANJE I SUZBIJANJE EPIDEMIJE COVID 19

1.  Maske obavezno držati na licu tijekom cijelog vremena boravka u školi. Učenici će dobiti dvije platnene maske za lice koje će mijenjati tijekom boravka u školi. Učenik bez maske ne može ući u školu. Učenik koji na satu ne koristi masku na propisan način bit će upućen u stručnu službu, a roditelji obaviješteni.

2.  Mali odmor između satova traje 5 minuta tijekom kojih učenici ostaju u razredu i pripremaju se za sljedeći sat.

3.  Školsko zvono zvonit će na početku te na kraju svakog nastavnoga sata. Nastavni sat traje 40 minuta.

4.  Veliki odmor traje 15 minuta tijekom kojih učenici izlaze pred školsku zgradu kako bi se učionice prozračile.

5.  Nastavnici, koji imaju učenike prema rasporedu 4. sat, dolaze po učenike i vode ih u učionice, nakon čega se vrata ponovo zaključavaju.

6. Ulazak učenika u školu (kao i izlazak iz škole) organiziran je na sljedeći način:

- učenici u školsku zgradu ulaze jedan po jedan

- prije ulaska u zgradu moraju proći preko dezinfekcijskoga praga/barijere

- dežurni nastavnik im mjeri temperaturu beskontaktnim toplomjerom; temperaturu učenika se ne zapisuje, osim u slučajevima da je povišena pri čemu se učenika zbrinjava i poziva roditelja/skrbnika

- učenik na Greenboxu – beskontaktnom dezinfektoru dezinficira ruke

7. Nastava je organizirana na način da je jedno razredno odjeljenje satove općih predmeta ima uvijek u istoj učionici. Naime, razredni odjeli A će imati nastavu općih predmeta u Bijeloj učionici dok će razredni odjeli B imati nastavu u Veneciji. Nastavnici općih predmeta izmjenjuju se prema rasporedu.

Nastavnici strukovnih predmeta nastavu izvode u svojim učionicama, a ukoliko u njima ne mogu održati nastavu radi epidemioloških uvjeta, bit će im dostupne učionice općih predmeta: Prva žuta, Plava te prema potrebi projekta i Multimedija.

8.  Tijekom nastavnog sata nastavnik ne napušta učionicu.

9. U učionicama se NE SMIJU koristiti bilo kakvi rashladni uređaji (klima ili ventilator).

10. Učenici se ne kreću školom ( izbjegava se bilo kakav oblik nekontroliranog kretanja prostorima škole), dozvoljen je odlazak u sanitarne prostorije zahod, ali učenici trebaju biti pušteni jedan po jedan, nikako u grupama. Učenici koriste sanitarne prostorije na sljedeći način:

- učenici koji imaju nastavu u Bijeloj učionici koriste onaj u prizemlju

- učenici koji imaju nastavu u Veneciji koriste onaj na katu.

11. Soba za izolaciju učenika koji imaju bilo koji simptom bolesti COVID 19 je učionica Autobus.

12. Kod pojave znakova bolesti kod UČENIKA roditelji se najprije javljaju odabranom liječniku i razredniku, a razrednik je obavezan obavijestiti o tome porukom ravnateljicu, pedagoginju i voditeljicu smjene.

13. Ukoliko se znakovi bolesti pojave kod UČENIKA tijekom radnog vremena i u prostoru škole, važno je telefonski obavijestiti ravnateljicu, pedagoginji ili voditeljicu smjene koje će o tome obavijestiti roditelji i pozvati ih u školu po učenika. Učenika će se izolirati u izolacijsku sobu - Autobus dok po njega ne dođu roditelji. Osobe zadužene za izolacijsku sobu određuje ravnateljica prema rasporedu.

14. Između dviju smjena provodit će se pojačano primjereno čišćenje i dezinfekcija prostora škole sukladno uputama. Svi nastavnici moraju napustiti učionice za vrijeme dezinfekcije.

15. Nakon završetka nastave, učenici i profesori napuštaju prostor škole.

16. Do daljnjeg su zabranjeni svi posjeti vanjskim ustanovama (kino, kazalište i sl.), ali se preporučuje terenska nastava na otvorenom prostoru prema planiranim aktivnostima.

17. Znakovi koji upućuju na moguću zarazu COVID-19:

- povišena tjelesna temperatura (pod pazuhom > 37,2)

- simptomi respiratorne bolesti – kašalj, poteškoće disanja, grlobolja

- poremećaj osjeta njuha i okusa

- gastrointestinalne smetnje (proljev, povraćanje i bol u trbuhu)

Načelno je važno:

- pridržavati se svih pravila fizičke udaljenosti

- dosljedno provoditi pojačanu osobnu higijenu

- poticati na pojačanu higijenu i fizički razmak svi učenika i djelatnika

- nositi maske u prostoru škole

Ivana Korjenić, prof.

Priloženi dokumenti: